Mykóza nechtov. Prevencia a liečba ochorenia.

Mykóza nechtov je ochorenie, ktoré ľahko môžete chytiť aj na kúpalisku, či doma v sprche. Stačí, ak je nakazený člen rodiny a vy prídete do kontaktu s jeho uterákom, prípadne pomôckami na manikúru. Preto je mimoriadne dôležitá prevencia.

Ako predísť mykóze nechtov?

Ak teda viete, že vám hrozí riziko nákazy týmto vysoko infekčným plesňovým ochorením, dávajte si pozor. Vhodnou prevenciou môžete problémom predísť a mykóze nechtov sa vyhnúť. Čo by ste mali, respektíve nemali robiť?

  • Nechoďte bosí! Predovšetkým vo verejných priestoroch, ako sú kúpaliská, sauny alebo posilňovne. Ak trpí mykózou nechtov člen vašej rodiny, nechoďte naboso ani doma.
  • Používajte výlučne vlastné hygienické pomôcky a nástroje na manikúru. Platí to tak pre uteráky ako aj pre nožnice, pilníky a iné nástroje na ošetrenie nechtov. Samozrejme, noste len svoje ponožky a topánky.
  • Dbajte o hygienu. Čistote nechtov, tak na rukách ako aj na nohách, venujte dostatočnú pozornosť.
  • Vyberajte si vhodnú obuv. Ideálne je nosiť obuv, ktorá vám dobre sadne, je vzdušná a noha sa v nej príliš nepotí. Topánky si s nikým nevymieňajte ani nepožičiavajte!
  • Pri rizikových povolaniach chráňte svoje nechty. Ak ste napríklad neustále v kontakte s vodou, noste v práci ochranné rukavice.
  • Perte pri vysokých teplotách. Ponožky, pančuchy, prípadne papuče, perte pri teplote 600

Ako sa lieči mykóza nechtov?

Mykóza nechtov sa najprv prejaví zmenou zafarbenia nechtov, neskôr dokonca rozpadávaním a odumieraním celého nechtu. Ak sa vyskytuje na rukách, ochorenie býva spojené aj so zápalom a opuchom. Liečba je pomerne zdĺhavá. Ako postupovať? Už pri prvých náznakoch choroby používajte lokálne antimykotiká. Tie sa predávajú vo forme mastí, krémov alebo rôznych roztokov. Lokálna liečba je účinná v prípade, ak ešte nie je mykózou zasiahnutý celý necht.

Ako postupovať, ak sa ochorenie rozšírilo? V takom prípade je určite vhodná návšteva lekára. Ten spravidla predpíše orálne antimykotiká a liečba sa kombinuje aj s lokálnymi antimykotikami. V závažnejších prípadoch sa vykonáva chemické odstránenie infikovaných nechtov, za použitia takzvaných keratinolytických prípravkov. Takáto liečba je bezbolestná a bezpečná. Z moderných možností liečby mykózy nechtov je úspešná najmä laserová liečba. Tá je však takisto dlhodobá a terapiu laserom je potrebné pravidelne opakovať. Ideálna je teda práve spomínaná prevencia a snaha ochoreniu sa vyhnúť.