Mykóza nechtov. Ako vzniká a aké sú prejavy?

Mnoho ľudí sa nesprávne nazdáva, že mykóza nechtov je len kozmetický problém. Že ide len o zmenu zafarbenia nechtu, ktorú netreba riešiť. Omyl. Mykóza nechtov je infekčné kožné ochorenie, ktoré môže, v prípade zanedbania, spôsobiť závažné problémy. Nezriedka dochádza až k oddeleniu nechtu od lôžka. Ako sa týmto kožným ochorením môžete nakaziť?

Príčiny vzniku mykózy nechtov

Mykóza sa častejšie objavuje na nechtoch na nohách. No môže sa, samozrejme, objaviť aj na nechtoch horných končatín. Ide o plesňové ochorenie, ktoré spôsobujú huby a kvasinky. Ak sa mykóza objaví na jednom nechte a nelieči sa, môže sa rozšíriť nielen na ďalšie nechty, ale tiež na medziprstové priestory alebo dokonca na kožu chodidla. Stačí len malá šupinka nakazenej kože na koberci k tomu, aby ste sa mykózou nakazili. Ako vzniká?

  • Nadmerné namáčanie nechtov. Napríklad mykóza nechtov rúk sa často vyskytuje u ľudí, ktorí pracujú vo vlhkom prostredí, respektíve si pri práci namáčajú ruky (umývanie riadu). Často sa ľudia nakazia mykózou na verejných kúpaliskách, keďže vlhké prostredie vzniku ochorenia napomáha.
  • Sprievodný príznak iných ochorení. Mykóza sa často objavuje u ľudí s cukrovkou alebo s poruchami prekrvenia končatín.
  • Vyšší vek. Častejšie sa toto ochorenie vyskytuje u ľudí vo vyššom veku.
  • Nedostatočná hygiena. Aj keď nie je príčinou vzniku ochorenia, jeho prejavy určite zhoršuje.
  • Nesprávna obuv. Ak nosíte pritesnú a nevzdušnú obuv, riziko vzniku mykózy sa zvyšuje.

Ako sa mykóza nechtov prejavuje

Prejavy nechtovej mykózy sa líšia v závislosti od toho, či ide o mykózu nechtov rúk alebo nôh.

  1. Mykóza nechtov na nohách. V tomto prípade sa infekcia šíri od okraja nechtu. Necht hrubne, je zažltnutý a objavujú sa na ňom pruhy. Ak ochorenie pokročí, dochádza až k drobeniu nechtu, čiže necht sa doslova rozsype a oddelí od nechtového lôžka.
  2. Mykóza nechtov na rukách. Pri tomto type mykózy sa nechty, naopak, stenčia. Vytvárajú sa na nich zárezy, necht stráca lesk a vznikajú na ňom škvrny bielej, žltej, zelenej alebo čiernej farby. Ochorenie je sprevádzané zápalom a opuchom.

V prípade, že zbadáte zmeny na svojich nechtoch, je vhodné liečiť ochorenie čím skôr. V neskoršom štádiu je liečba zdĺhavá a náročnejšia.