5 mýtov o mykóze nechtov

Aj keď je mykóza nechtov pomerne závažné infekčné ochorenie, mnohí ľudia ju považujú len za kozmetický problém. Preto jej nevenujú dostatočnú pozornosť. No ak je neliečená, môže skončiť veľmi nepríjemne, a to úplnou stratou nechtu. Aké sú najčastejšie mýty o nechtovej mykóze, ktorým netreba veriť?

  1. Mykóza nechtov je výsledkom zanedbanej hygieny

Aj keď nesprávna alebo nedostatočná hygiena k rozšíreniu ochorenia môže prispieť, určite nie je jeho príčinou. Nechtová mykóza je totiž infekčné ochorenie, ktoré sa „získa“ kontaktom s kontaminovaným prostredím (na kúpalisku, v saune), prípadne kontaktom s kontaminovanými hygienickými pomôckami (nožničky, pilníky, uteráky) alebo obuvou.

  1. Mykóza nechtov sa „stratí“, keď necht odrastie

Určite nie. Nechtová mykóza totiž „žije“ z vnútornej strany, v nechtovom lôžku. Necht napadnutý mykózou teda neodrastie a ak sa ochorenie nebude liečiť, stav sa bude neustále zhoršovať. Výsledkom môže byť strata nechtu a rozšírenie ochorenia na ďalšie nechty, prípadne na chodidlo.

  1. Prevencia nechtovej mykózy neexistuje

Aj keď prevencia nie je zárukou, že ochorenie nedostanete, určite pomôže. V prvom rade nechoďte naboso vo verejných priestoroch ako sú kúpaliská, posilňovne a podobne. Používajte výlučne vlastné hygienické pomôcky a obuv. V obchodoch neskúšajte obuv naboso a svoje topánky nikomu nepožičiavajte.

  1. Na mykózu postačí detský púder

Myslíte si, že mykózu stačí vysušiť a po čase zmizne? Veľký omyl. Aj keď možno príznaky ochorenia zmiernite, určite celkom nevymizne a skôr či neskôr opäť prepukne. Na liečbu mykózy teda používajte vhodné antimykotiká, prípadne navštívte lekára.

  1. Mykóza nechtov je neliečiteľná

Aj keď je liečba naozaj zdĺhavá, ochorenie sa určite dá vyliečiť. Okrem lokálnej liečby sa pri ťažších formách ochorenia užívajú orálne antimykotiká. Bežná je tiež terapia laserom, prípadne odstránenie celého nechtu.